Archiv pro rubriku: Povodně

Lodičky musí plavat dokud to jde

Dnešní události plné svědomitých výroků našich politiků.

Vše proběhlo tak jak mělo, voda je regulována Vltavskou kaskádou nám řekl v přímém přenosu pan premiér, v době kdy Slapy jsou neovladatelné, jak ukazuje obrázek z webu http://www.pvl.cz/portal/nadrze/cz/index.htm (staženo 2.6.2013 v 19,30 hodin)

Slapy přes maximální hladinu

Slapy přes maximální hladinu

prehrady

No alespoň zazněly jména politiků, kteří by měli v případě škod nést vrcholovou odpovědnost.

Ale v Událostech jsme taky slyšeli čelního představitele Prahy, že postupovali tak, aby do Prahy nemuselo jít víc vody než bylo nutné.  Patrně tedy, aby lodičky na Vltavě pluly co nejdéle na úkor protipovodňových opatření a vytvoření dostatečného prostoru v přehradách.

Zajímavý je i článek na Novinkách – http://www.novinky.cz/domaci/303699-zabrany-se-mely-v-praze-stavet-o-devet-hodin-drive-tvrdi-exprimator-svoboda.html , ten v dané souvislosti mluví sám za sebe, i když něco na tom předvolebním boji asi něco bude. (ke stažení v *.pdf). Ale, že by ODS ve své mekce v době hučící vody řešila PR se mi moc nezdá.

Zatopená Praha ???

Pečlivě sleduji povodně …

Zvláštní je, proč ve čtvrtek a pátek, tedy v době, kdy byly předpovědi mohutných deštů už jasné, byly vodní nádrže Orlík a Slapy stále na maximální hladině a nevypouštěly se už před deštmi a ne až v sobotu.

Zajimávé jsou obrázky získané z webu http://www.pvl.cz/portal/nadrze/cz/index.htm (získany byly 2. 6. 2013 po 14. hodině)

Zde jsou Slapy. červené šipky jasně ukazují, že v době, kdy bylo jasné že bude pršet byly Slapy naplněny téměř až po okraj. Zelené ukazují standartní odtoky z nádrže. Odpouštět se začalo až 1. 6., když začalo pršet.  

slapyhotové

A zde je Orlík. Tam je situace ještě horší, ten se do dnešního dne odpouští naprosto standartně až do 2.6.

 

orlík

Pár výpočtů založených na čistě teoretické bázi:

Podle včerejších zpráv Události (1.6. v čase 10:30 záznamu), zvýšení odtoku ze Slap o 6 kubíků, znamená růst v Chuchli o 1 cm. V Chuchli je hloubka průměrně 90cm, 2. SPA je na 228 cm. 227-90=137 cm x 6 kubíků = 822 kubíků za vteřinu x 86400 vteřin za den = 71 mil. kubíků, Slapy maj 270 milionů kubíků, tedy za 1 den jsou schopni teoreticky vypustit čtrvtku Slap, bez výraznějších škod.

A vody teoreticky spadlo dvoje Slapy, a to by muselo v celém povodí pršet 50 mm za 24 hodin. Povodí Vltavy, které teče do přehrad má rozlohu 10 423 260 000 metrů čtverečních, když pršelo 50 mm za 24 hodin spadlo 521 163 000 000 litrů vody (podotýkám na celém území), tj. 521 163 000 kubíků vody.

To jsou čistě teoretické počty a o mohutném přívalu deště se mluví od minimálně od úterý.

Myslím si, že se situaci se dalo předejít nebo značně kladně ovlivnit včasnou regulací Vltavské kaskády a ne, až když začalo pršet (tedy v pátek).

Uvidíme jak mohutné budou škody. Obávám se, že velké, protože se už zavírá metro.