Konkurence na železnici

K naspání tohoto  příspěvku jsem byl donucen naprostým odmítáním jakékoliv diskuze ohledně škodlivosti konkurence na naší železnici. Ne že by konkurence nebyla pro cestujícího přínosná, to netrvdím, nicméně z globálního hlediska daňového poplatníka výhoda konkurenčního prostředí už tak jasně nevyznívá, zvláště jde-li až v první řadě o peníze

Zkušenosti ze zahraničních, a to zejména západních, kam směřujeme jsou totiž rozporuplné. 

Třeba Velká Británie – kolébka privatizace železnic, na niž se odborně zaměřená veřejnost na webech http://www.zelpage.cz a http://k-report.net ráda obrací a ukazuje je jako vzor. Za 20 let po rozstříštění železnic na jednotlivé podniky jsou vládní dotace v reálných číslech více než dvojnásobné. Viz http://www.blisty.cz/art/64699.html. Článek je rovněž  možné stáhnout z mého webu  v souboru *.pdf.

Situace je podobná ve Francii a na Slovensku, tam rovněž došlo k rozdělení podniku. Prozíravější byli v Německu a Rakousku, kde jsou všechny činnosti v holdingovém uspořádání, ke kterému měly našlápnuty ČD, dokud nedošlo k převodu infrastruktury pod státní SŽDC, pod neustálým trvzením EU „že tak je to správné, tak to má být“.

3 komentáře u „Konkurence na železnici

  1. Jan

    Angličani to maj očividně špatně nastavené, ale to neznamená, že konkurenční prostředí na železnici je špatná věc. Pokud na tom stát chce vydělat, tak na tom vyděláí(ušetří). U nás je spousta koumesů, který třeba prodávaj koleje a potom pozemky pod nima, že ano, takže se může stát, že to dopadne podobně jako v anglii. Pokud si to ovšem stát ohlídá a správně nastaví, tak by to měl být pro nás přeci přínos(výběrová řízení, kvalita, ceny jízdného)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>